Satranç nasıl oynanır ?

Satranç bir spor dalıdır. Bu oyun ile ilgili turnuvalar düzenlenir, kişiler arasında kıyasıya bir oyun oynanır. 2 kişi arasında oynanan ve amacın rakip oyuncunun şahını mat etmek olan bir oyundur. Satranç oyununda bir tahta vardır ve bu tahta üzerine 8×8=64 tane kare vardır. Bu 64 karenin 16+16 olmak üzere 32 tanesi oyunculara ait iken diğer 32 karelik alan boştur. Bu alanlarda hamleler yapabilen oyuncular ilk önce ön yüzeyde yer alan [Resimde 2 ve 7 sayılarının bulunduğu yatay alandaki taşlar] piyondur. Bu taşlar ilk olarak oynanır ve diğer taşların önü açılır. Bu sayede oyuna başlanılır ve rakibin hamleleri beklenir.

Satranç kim tarafından ve hangi tarihte bulunmuştur

Satrançın tarihçesi oldukça eskiye dayanır. Mö 500′lü yıllara uzanan oyunun Hindistan’da ortaya çıktığı söyleniyor. Milattan sonra özellikle 900′lü yıllardan sonra Avrupa’da yayılmaya başlanmış ve üst kesimlerde popüler bir oyun halini almıştır.

Oyundaki taşlar

Oyunda yer alan her kişideki 16 taşın dağılımı şu şekildedir;

Bir adet beyaz ve bir adet siyah olmak üzere ŞAH
Bir adet beyaz ve bir adet siyah olmak üzere VEZİR
İki adet beyaz ve iki adet siyah olmak üzere KALE
İki adet beyaz ve iki adet siyah olmak üzere FİL
İki adet beyaz ve iki adet siyah olmak üzere AT
Sekiz adet beyaz ve sekiz adet siyah olmak üzere PİYON

Oyundaki taşların hareketleri nasıldır ?

sahoyunadamcomŞAH[e8 ve e1], oyunun en önemli taşıdır. Rakip oyuncu eğer bu taşı yerse sizi mat eder ve oyun biter. Şah kendisine komşu olan tüm karalere gidebilir. Yani sadece bir kare oynayabilir.

sahoyunadamcomVezir[d8 ve d1], oyunun en yetkili taşıdır. Şahın hemen yanında yer alan vezir istediği yöne istediği sayıda kareye gidebilir. Yatay, dikey, çapraz şekilde gider. Bu taşı dikkatli oynamak gerelir.

sahoyunadamcomKale[a,h 8,1], oyunda en kuvvetli taşlardan bir diğeridir. Yatay ve dikey olarak istediği kadar ilerleyebilen kale çarpaz olarak ilerleyemez. İleri, geri, sağa ve sola gidebilen kale diğer taşların üzerinden atlayamaz.

sahoyunadamcomFil[c,f,1,8], oyunda boş olduğu müddetçe çarpaz olarak istediği gibi hareket edebilir. Şah ve vezirin yan taraflarında bulunan fil önü açılınca güzel hamlelerle oyunun kaderini değiştirebilir.

sahoyunadamcomAT[b,g,1,8], oyunda diğer 1 ve 8 sütunlarındaki taşlara göre daha işlevsiz taş olan at “L” şeklinde ilerleyebilir. Örneğin; 5c de bulunan at, 5a,4b, 4d,5,e,7a,7,e,8b,8c bölgelerine gidebilir. Önünde taş olmasının önemi yoktur.

sahoyunadamcomPiyon[2,7'deki tüm taşlar], taşı geri oynayamaz. Sadece ileri oynayan piyon taşı 1 kare ilerleyebilir. İlk defa yerinden oynanan piyon taşı 2 kare ilerlebilir. Piyon ileri hareket eder, çapraz olarak taş yer.

Rok nedir ?

Rok etrafı boş ve savunmasız kalmış şah taşını güvence altına almak için kale taşlarını istisnai durumda hareket ettirmeye denir.İkiye ayrılır: Kısa ve uzun rok.

Kısa Rok : Kale taşı ile yapılır. Örneğin; kale 8h’ta olsun. Şah’ta 8e’de olsun. Şah iki kare kaleye doğru alınır[g8]. Kalede şahın diğer yanına[f8] konulur. İşte kısa rok böyledir. Kısaca; kaleye doğru iki kare oynatılır, kale şahın diğer tarafına konulur.

Uzun Rok : Kale taşı ile yapılır. Örneğin; kale 8a’da olsun. Şah’ta 8e’de olsun. Şah iki kare kaleye doğru alınır[c8]. Kalede şahın diğer yanına[d8] konulur. Buna uzun rok denir. Kısaca; kaleye doğru iki kare oynatılır, kale şahın diğer tarafına konulur.

Satranç

Satranç